Logo

Kiedy wezwać karetkę pogotowia?

Karetkę pogotowia powinno się wzywać tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub w sytuacjach, kiedy wypadek może doprowadzić do istotnego uszczerbku na zdrowiu. Co zrobić, gdy nocą lub w niedzielę pilnie potrzebujemy pomocy? Naucz się trzeźwo oceniać sytuację, aby nie wzywać pogotowia w sytuacji, kiedy nie jest to konieczne, bo w tym czasie ktoś inny może naprawdę potrzebować lekarza.

Jeśli objawy nie wskazują na bardzo groźną chorobę i nie zachodzi bezpośrednie zagrożenie życia, powinniśmy zgłosić się do nocnej pomocy lekarskiej, która działa po zamknięciu przychodni rejonowych, czyli od godz. 18 do 8 rano oraz w weekendy i święta. Osoby ubezpieczone korzystają z tej pomocy bez żadnych dodatkowych opłat. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości dotarcia do lekarza, możemy wezwać go do domu. Warto znać adres i numer telefonu placówki, która pełni taki dyżur blisko naszego miejsca zamieszkania.

Wezwanie pogotowia jest konieczne, gdy zagrożone jest zdrowie i życie, np. doszło do wypadku, nastąpił zawał serca czy atak astmy. Wybierając numer alarmowy pogotowia ratunkowego 999 lub 112, przygotuj się do odpowiedzi na pytania, które zada Ci dyspozytor. Wybierając numer alarmowy 112 połączysz się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie dyspozytor po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu połączy cię z dyspozytornią pogotowia ratunkowego. Z całą pewnością usłyszysz jeszcze raz te same pytania zadawane tym razem przez dyspozytora pogotowia, lecz jest to niezbędne więc PROSZĘ nie irytuj się i współpracuj z dyspozytorem. To zdecydowanie skróci czas potrzebny do zebrania przez niego wywiadu.

Pamiętaj! Odpowiadaj rzeczowo na pytania i nigdy pierwszy nie odkładaj słuchawki. Dyspozytor może mieć dodatkowe pytania np. o to jak dojechać do potrzebującego pomocy.

Kiedy można wezwać pogotowie?

Zgodnie z zasadami ratownictwa medycznego można wzywać pogotowie ratunkowe (dotyczy to także zgłoszenia się do SOR, czyli Szpitalnego Oddziału Ratunkowego) tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w tzw. stanach naglących, które mogą prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. Wzywamy pogotowie do poszkodowanego w wyniku wypadku, wzywamy je również do chorego, u którego wystąpią tak groźne objawy jak:

  • utrata przytomności,
  • zaburzenia świadomości, 
  • drgawki, 
  • nagły, ostry ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • nasilona duszność, 
  • nagły ostry ból brzucha, 
  • uporczywe wymioty, zwłaszcza z domieszką krwi, 
  • masywny krwotok z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych. 

Za wezwanie karetki się nie płaci i można ją wezwać także do osoby nieubezpieczonej, jeśli jest ona w stanie zagrożenia życia.

Żródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/kiedy-mozna-wezwac-karetke-pogotowia-jak-skutecznie-wezwac-lekarza_41172.html

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.