Uczniowie tureccy w Sosnowcu

 

SPZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu informuje, że wraz z Biurem Kadr Medycznych oraz Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Bytomia wspólnie zorganizowało praktyki dla uczniów szkół medycznych z Turcji, w ramach europejskiego programu Erasmus+.  Program realizowany jest od kwietnia bieżącego roku. W tym czasie SPZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w  Sosnowcu odwiedziło ponad 200 uczniów z Turcji. Odwiedzający nas uczniowie w swoim kraju realizują kierunki : ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i położnictwo.

Podczas odwiedzin stacji ratownictwa medycznego w Sosnowcu uczniowie zapoznali się z systemem teleinformatycznym dyspozytorni oraz specyfiką jej pracy, a także poznali sprzęt  i pracę  wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego.

Oprócz zwiedzania stacji RPR przyszli ratownicy i pielęgniarki z Turcji uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez  naszych ratowników: Adriana Ucińskiego i Jakuba Hermana, którzy to pod przewodnictwem dr n. med. Michała Starosolskiego  poprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu:

  • Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce
  • Podstawowych Zabiegów Ratujących Życie
  • Zaawansowanych Zabiegów Ratujących życie u dorosłych
  • Zaawansowanych Zabiegów Ratujących życie u dzieci
  • Postępowanie podczas zdarzeń masowych - Triage

 

Podczas wizyty uczniowie z Turcji nie tylko poznawali system Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale także podziwiali naszą kulturę i zabytki m.in.: muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, kopalnię soli w Wieliczce, krakowski rynek i okolice, Wrocław,  zabytkowe familoki  w dzielnicy Katowic -Nikiszowiec, zabytkową kopalnię węgla kamiennego Guido w Zabrzu i wiele innych.

Wizyta tureckich uczniów pozwoliła na obustronną wymianę doświadczeń. Nie tylko licealiści dowiedzieli się czegoś na temat funkcjonowania służb medycznych w Polsce, ale także pracownikom SPZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w  Sosnowcu przybliżony został system ratownictwa medycznego w Turcji.

 

 


 

PORADNIK PACJENTA

PROJEKTY UNIJNE

Zamówienia Publiczne