Kolejny atak


Ostatnią rzeczą o jakiej myśli ratownik medyczny podczas wykonywania swoich obowiązków związanych z ratowaniem zdrowia lub życia to obrona przed atakiem pacjenta.
„Rana cięta głowy”, odczytali na tablecie ratownicy informację od dyspozytora. Dwuosobowy zespół w nocy z soboty na niedzielę 11 sierpnia o godzinie 22.55 wyjechał w kierunku Siewierza. Na miejscu zastali mężczyznę z otwartą, mocno krwawiąca raną głowy od którego czuć było woń alkoholu. Po założeniu opatrunku pacjent został umieszczony w przedziale medycznym i karetka udała się w stronę szpitala w Czeladzi. Podczas transportu pacjent zdjął z głowy opatrunek i rana znów zaczęła krwawić. Ambulans zatrzymał się na poboczu i jeden z ratowników przeszedł do przedziału medycznego by poprawić opatrunek i wtedy został zaatakowany pięścią.


- Poczułem ból i krew na twarzy – mówi zaatakowany ratownik. Z pomocą ruszył kolega i zdołał unieruchomić agresywnego pacjenta. Wezwaliśmy patrol policji, który przyjechał po chwili. Pacjent został powtórnie zaopatrzony i w eskorcie policji dotarł do szpitala – dodaje.
Na miejscu ratownika „obejrzał” lekarz i skierował go na Oddział Laryngologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Sosnowcu, gdzie po zbadaniu stwierdzono złamanie nosa.
To był ostatni dyżur pobitego ratownika przed urlopem.
Dochodzenie w związku z Art. 5. 1. Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który stanowi, że:
Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.2) dla funkcjonariuszy publicznych prowadzi policja.

Czytaj również: http://sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/zaglebie-kolejny-atak-na-ratownika-medycznego-ma-zlamany-nos,4769641,art,t,id,tm.html

Czytaj również: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/bedzin/a/siewierz-kolejny-atak-na-ratownika-medycznego-ma-zlamany-nos,13426257/

Czytaj również: http://slask.eska.pl/newsy/przyjechali-mu-pomoc-a-on-zaatakowal-brutalny-atak-na-ratownika-medycznego-sosnowieckiego-pogotowia-ratunkowego/734837