SERCU NA RATUNEK

Ze Stacji Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej z włączonymi „kogutami” i na sygnałach wyjeżdża S-ka.  Przed chwilą załoga przyjęła zgłoszenie – „Piekący ból za mostkiem, nudności i drętwienie lewej ręki”. Podejrzenie – zawał mięśnia sercowego.

Najstarsza w Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu (funkcjonuje od 1973 roku) karetka, najpierw „R” – reanimacyjna, a obecnie „S” – specjalistyczna już ponad 45 lat wyjeżdża do tego typu zgłoszeń. Obecnie wraz z ambulansami typu „P” miesięcznie przewożą po kilkadziesiąt przypadków z OZW (Ostry Zespół Wieńcowy) do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Dąbrowie Górniczej. Tam wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierownictwem dr n. med. Marka Kondysa przywraca pacjentów do pełnej sprawności zdrowotnej.

- Klinika w Dąbrowie Górniczej powstała w 2005 roku. Oprócz 24-godzinnej pomocy pacjentom z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, zajmuje się pacjentami z niewydolnością krążenia, wadami serca oraz  z zaburzeniami rytmu serca.
W naszym oddziale implantujemy rozruszniki i inne urządzenia ratujące życie. Do ważnych zadań naszego ośrodka należy diagnostyka oraz leczenie chorób serca i naczyń technikami przezskórnymi – mówi Marek Kondys - ordynator oddziału kardiologii.

Ważne jest by pacjent trafił na oddział PAKS-u w możliwie jak najkrótszym czasie od wystąpienia pierwszych objawów mogących wskazywać problemy z sercem. Jeżeli zaobserwujemy u siebie kołatania serca, nieprawidłową wartość ciśnienia tętniczego, nieprawidłowe tętno, zawroty głowy duszność lub ból w klatce piersiowej nie zwlekajmy z wykręceniem numeru 112 lub 999. Po wstępnym wywiadzie dyspozytor medyczny zleci wyjazd ambulansu. Jeżeli karetka pogotowia ratunkowego w ciągu „złotej godziny” od pierwszych objawów dowiezie nas do szpitala to praca kardiologów i kardiochirurgów z PAKS-u pozwoli na nasz pełny powrót do aktywności życiowej.

W dniu 13 maja br. dr n. med. Marek Kondys i dr n. med. Marcin Dębiński z Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Dąbrowie Górniczej oraz pielęgniarki i ratownicy medyczni ze Stacji RPR w Dąbrowie Górniczej spotkali się na szkoleniu mającym na celu przypomnienie procedur oraz wskazań do przekazania pacjenta w ręce personelu PAKS-u.

„Nasza klinika oferuje pacjentom całościową opiekę w zakresie diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, od poradni, przez wysokospecjalistyczną diagnostykę i leczenie, aż po rehabilitację, dzięki której chorzy mogą długo cieszyć się życiem w zdrowiu. Tylko takie podejście do terapii gwarantuje długotrwały efekt terapeutyczny” - dr n. med. Marek Kondys

 

Czytaj więcej: dabrowagornicza.naszemiasto.pl