Informacje branżowe

OKO WIELKIEGO BRATA

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami uprawniającymi do rejestrowania akcji ratowniczych. Możliwość nagrywania akcji ratowniczych ma zapewnić ratownikom bezpieczeństwo. Często bowiem zdarza się, że w trakcie udzielania pomocy ratownik zostaje zaatakowany przez osobę, której udziela pomocy. Na razie nie wiadomo gdzie takie kamery zostałyby zamontowane. Warianty są dwa – albo w karetce albo byłyby wszyte w ubranie ratownika. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Czytaj więcej

DODATKI DLA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zarządzenie w sprawie przekazywania świadczeniodawcom dodatkowych środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez ratowników medycznych w 2019 roku. Stanowi ono wypełnienie upoważnienia zawartego w § 2 ust. 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 stycznia 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej

USTAWA O ZAWODZIE I SAMORZĄDZIE RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

Trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie i samorządzie zawodowym ratowników medycznych. Niebawem projekt trafi do konsultacji społecznych zapowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurko-Żelazko. Obecna wersja ustawy jest wynikiem porozumienia ratowników z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i powstał we współpracy z organizacjami ratowników, m.in. z Polską Radą Ratowników Medycznych (PRRM) i Krajowym Związkiem Zawodowym Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

Ustawa będzie określała normy prawne wykonywania zawodu, szczegółowe czynności, które może wykonywać ratownik, oraz będzie gwarantować nadzór nad kształceniem ratownika - zarówno przed-, jak i podyplomowym.  

Czytaj więcej

LIS W KURNIKU

Policja z Ostrowa Wielkopolskiego wszczęła dochodzenie w sprawie kradzieży z magazynu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie (Wielkopolska) leków zawierających morfinę. W sprawie zatrzymano już jedną osobę. To 43-letni ratownik z bazy LPR, który usłyszał zarzut kradzieży 72 fiolek leków zawierających m.in. morfinę. Mężczyzna, który pełnił tam funkcję kierownika bazy częściowo przyznał się do zarzutów. Grozi mu za ten czyn do 5 lat więzienia.

Czytaj więcej

CZY TO JUŻ KONIEC?

"Cios telefonem w głowę, atak nożem - to przykłady z ostatnich tygodni. Uderzenie głową w twarz ratownika medycznego to przypadek z 26 grudnia. Doszło do niego półtora miesiąca po ogłoszeniu przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro wytycznych ws. zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa popełniane na szkodę pracujących w zespołach ratownictwa medycznego i na SOR."

Czytaj więcej