Informacje branżowe

RATOWNICY O SOBIE

System ochrony zdrowia w Polsce jest w fatalnym stanie, ale ludzie są na najwyższym poziomie - mówią ratownicy medyczni i pokazują, jak wygląda ich codzienna praca. O sytuacji w ratownictwie medycznym na bieżąco informuje fanpage "To nie z mojej karetki" na portalu Facebook. Informacje z całego kraju wysyłają sami ratownicy. Z czym się borykają? Z brakami kadrowymi zarówno w zespołach karetek pogotowia, jak w szpitalach. Do tego dochodzi stres, czasem mobbing, o którym w rozmowie z Onetem mówią sami administratorzy "To nie z mojej karetki".

Czytaj więcej

RÓWNIA POCHYŁA

O tym, że w systemie PRM jeździ coraz mniej karetek "S", bo tak bardzo brakuje lekarzy, wiadomo od dawna. Niepokoi jednak, że to nie jedyny problem kadrowy pogotowia ratunkowego. Stacje pogotowia z trudem dopinają grafiki dyżurów nawet karetek "P", bo zaczyna brakować także ratowników medycznych.

Czytaj więcej

RATOWNICTWO MEDYCZNE WOBEC WSPÓŁCZESNYCH ZAGROŻEŃ

Jedyna taka pozycja na rynku, która problem współczesnych zagrożeń, takich jak katastrofy naturalne, ataki terrorystyczne, czy zdarzenia z udziałem materiałów niebezpiecznych, traktuje jako wyzwanie dla ratownictwa medycznego, medycyny ratunkowej i dziedzin z nimi współpracujących. Przedstawia także ponadczasowe problemy, takie jak zdarzenia masowe i mnogie z udziałem pacjenta pediatrycznego.

 

Czytaj więcej

ZMIANY W KODEKSIE KARNYM


Co mają wspólnego zmiany w Kodeksie Karnym z służbą zdrowia? Art. 155 K.K.  „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności ….” w proponowanym brzmieniu podnosi radykalnie wysokość kary i ogranicza możliwości sądu w stosowaniu grzywny albo kary ograniczenia wolności za przestępstwa nieumyślne.
Z art.155 k.k. oskarża się lekarzy, a także innych pracowników medycznych (np. pielęgniarki i położne) w sprawie błędów medycznych kończących się śmiercią pacjenta. Dotychczas za nieumyślne spowodowanie śmierci groziło od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sądy mogły jednak zasądzać karę w zawieszeniu.
Oświadczenia i stanowiska krytykujące nowelizację K.K. w zakresie kary za nieumyślne doprowadzenie do śmierci wydali: Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Rzecznik Dyscyplinarny Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Związek Zawodowy Anestezjologów.
Na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła zmianę tych zapisów poprzez dokonanie poprawek w projekcie ustawy procedowanym w Sejmie .

Czytaj więcej