Informacje branżowe

ZMIANY W KODEKSIE KARNYM


Co mają wspólnego zmiany w Kodeksie Karnym z służbą zdrowia? Art. 155 K.K.  „Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności ….” w proponowanym brzmieniu podnosi radykalnie wysokość kary i ogranicza możliwości sądu w stosowaniu grzywny albo kary ograniczenia wolności za przestępstwa nieumyślne.
Z art.155 k.k. oskarża się lekarzy, a także innych pracowników medycznych (np. pielęgniarki i położne) w sprawie błędów medycznych kończących się śmiercią pacjenta. Dotychczas za nieumyślne spowodowanie śmierci groziło od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Sądy mogły jednak zasądzać karę w zawieszeniu.
Oświadczenia i stanowiska krytykujące nowelizację K.K. w zakresie kary za nieumyślne doprowadzenie do śmierci wydali: Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Rzecznik Dyscyplinarny Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Związek Zawodowy Anestezjologów.
Na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2019 r. Rada Ministrów przyjęła zmianę tych zapisów poprzez dokonanie poprawek w projekcie ustawy procedowanym w Sejmie .

Czytaj więcej

CO DALEJ...

Ze statystyk wynika, że w całym kraju jest za mało o jedną trzecią ratowników. Wszystkie stacje wspierają się pracownikami zatrudnianymi na kontrakty. Inaczej pogotowie przestałoby działać. Są problemy z zapewnieniem obsady karetek. Prawda jest taka, że pogotowie zastępuje lekarza pierwszego kontaktu, nocną i świąteczną pomoc. Ratownik wiezie pijanego, człowieka po dopalaczach, jedzie do bólu brzucha, biega po piętrach bez windy.

Czytaj więcej

UWAGA WYPADEK

W kwietniu w kraju doszło do dwóch poważnych wypadków karetek jadących na sygnałach. Zginęły 3 osoby. Te wydarzenia każą zadać pytanie: - Czy robimy wszystko by uniknąć podobnych tragedii? Kierowcy karetek nie przechodzą cyklicznych szkoleń doskonalących technikę jazdy, nie ma też przepisów precyzujących zachowanie innych użytkowników drogi, gdy nadjeżdża ambulans.

Czytaj więcej

RATOWNIK LEKARZ KORONER

Resort zdrowia przygotował projekt ustawy który, ma zastąpić anachroniczne regulacje ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, lekarze i pacjenci czekają od lat, to propozycje resortu zdrowia są dalekie od ich oczekiwań. Ustawa o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów ma wprawdzie rozwiązywać problem z uzyskaniem karty zgonu, gdy osoba umrze z przyczyn naturalnych, a także przeciwdziałać odmowom jej wystawienia przez lekarzy pogotowia czy pierwszego kontaktu.

Czytaj więcej