Aktualności

 • Jacek
 • Kategoria: Aktualności
 • Odsłony: 302

Pacjent w karetce ma prawo do leczenia bólu


W 2016 r. ukazało się rozporządzenie, w którym dano ratownikom medycznym do dyspozycji leki przeciwbólowe silnie i bardzo silnie działające. Do tego w tym roku ukazała się nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, z której wynika, że każdy pacjent ma prawo nie tylko do określenia,  w jakim zakresie odczuwa dolegliwości bólowe, do wdrożenia leczenia przeciwbólowego, a podmiot leczniczy ma obowiązek monitorowania skuteczności tego postępowania.
W związku z tym powstał zespół ekspertów, który opracował dokument w formie tzw. Dobrych praktyk skierowany do ratowników medycznych, by zespoły ratownictwa wiedziały co podawać, jakie leczenie zastosować, w jaki sposób określić skalę bólu i jak monitorować skuteczność postępowania leczniczego.

Czytaj więcej

 • Jacek
 • Kategoria: Z życia RPR
 • Odsłony: 41

NA NOWY ROK

Niech wszystkie złe chwile zostaną za Nami, gdy Stary Rok odchodzi.
A Nowy 2019 Rok niech Wam przyniesie dużo zdrowia, wiele radości, a przede wszystkim szczęścia.
Szczęśliwego Nowego Roku 2019!
Życzy Dyrekcja RPR Sosnowiec
 • Jacek
 • Kategoria: Z życia RPR
 • Odsłony: 42

Bóg się rodzi, moc truchleje...

Świąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz, jaśniejących pierwszą gwiazdką. Niech z nut świątecznych zapachów powstanie najpiękniejsza kolęda i czarem swej melodii spełni Wasze marzenia.

Pięknych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym i ratowniczym gronie życzy
Dyrekcja RPR Sosnowiec. 

 • Jacek
 • Kategoria: Z życia RPR
 • Odsłony: 83

POD CHOINKĘ

W dniu dzisiejszym (19.12 br.) Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu wzbogaciło się o nowy sprzęt.
Defibrylator LIFEPAK 15, który miedzy innymi umożliwia diagnozowanie trudnych stanów klinicznych i poprawia wyniki terapii pacjenta. LIFEPAK 15 to łatwe uzyskanie badania 12-odprowadzeniowego EKG oraz dwufazowa technologia ADAPTIV, która daje możliwość podwyższenia impulsu energii do 360J, a metronom RKO emituje słyszalny ton, nadający tempo uciskania klatki piersiowej i wentylacji.
Oraz trzy urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS. Urządzenie służy do wykonywania skutecznych, jednostajnych i nieprzerwanych ucisków, zgodnych z Wytycznymi Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) i jest stosowane u pacjentów dorosłych w leczeniu szpitalnym i pozaszpitalnym. Utrzymanie odpowiednich ucisków bez udziału rąk pozwala ratownikom koncentrować się na innych ważnych czynnościach i daje możliwość zapięcia pasów bezpieczeństwa podczas transportu.
Defibrylator LIFEPAK 15 i urządzenia LUKAS zostały zakupione ze środków finansowych Wojewody Śląskiego w Katowicach. 

 • Jacek
 • Kategoria: Z życia RPR
 • Odsłony: 396

PROSZĘ PAŃSTWA OTO MIŚ…


Mały pacjent w karetce to niejednokrotnie nie tylko interwencja medyczna lecz bardzo często opanowanie strachu i samotności dziecka. Nie zawsze dziecku towarzyszy opiekun podczas transportu do szpitala, a załoga ambulansu nie zastąpi najbliższych. Co więc zrobić by pomóc dziecku zapomnieć o strachu i rozładować stres. Kto to potrafi? Właśnie przytulanka. Od jakiegoś czasu na pokładach ambulansów dodatkowym członkiem zespołu jest zabawka w postaci pluszaka. Nikt tak skutecznie nie pomaga ukoić żalu i osuszyć łez.
W poniedziałkowy poranek 26 listopada dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu przekazały dla naszego pogotowia ponad 100 maskotek. Każda ma imię i każda trafi na pokład karetki w oczekiwaniu na spełnienie swojej życiowej roli w charakterze kogoś najważniejszego na świecie w trudny czas dla małego pacjenta.  
Podczas akcji pod tytułem „Mis Zdrówko” zorganizowanej przez Szkołę Podstawowa nr 4 w Sosnowcu zostało zebranych ponad 1000 pluszaków. Wszystkie maskotki to dar od dzieci z sosnowieckich przedszkoli i szkół.

Czytaj więcej